عیب یابی ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل ضروری هر منزل است که همزمان با پیشرفت تکنولوژی، خدمات و تجهیزات این وسیله نیز بیشتر می گردد. اما مسلما در طول مدت زمان استفاده از این وسیله، ممکن است که خرابی هایی ایجاد شود و گاها این عیوب و خرابی ها به حدی باشد که نیاز به تعمیر ماشین لباسشویی ضروری گردد توجه داشته باشید که این عمل باید به یک تعمیرکار ماشین لباسشویی سپرده شود که نه تنها ماهر و با تجربه در امر تعمیر باشد بلکه دقت بالایی در عیب یابی و رفع آن داشته باشد. برای ماشین لباسشویی ممکن است از جهات مختلف ایراداتی ایجاد شود و به دلیل اهمیت این موضوع، ما در چندین مقاله، به بررسی این موضوع می پردازیم:

عیب اول:

قدرت تمیز کنندگی ماشین لباسشویی کم شده است.

شاید شما نیز به این مسئله برخورد کرده اید که ماشین لباسشویی که تا قبل از این به خوبی سخت ترین لکه ها را از بین می برد، الان حتی قادر نیست لکه های کوچک و ساده را تمیز کند. دلایل این عیب عبارت است از:

1-   ممکن است که میزان حجم لباس موجود در ماشین لباسشویی، بیشتر از ظرفیت آن باشد.

2-   شاید میزان ماده شوینده مورد استفاده با حجم لباس موجود در ماشین تنظیم نگشته است یعنی حجم لباس زیاد ولی میزان ماده شوینده کم است. هر ماشین لباسشویی، یک دفترچه راهنما دارد که طرز استفاده از آن، زمان های مختلف شست و شو و میزان ماده شوینده برای هر زمان ذکر شده است لذا قبل از شروع به کار، این دفترچه را مطالعه نمایید.

3-   برای هر ماشین لباسشویی، برنامه های مختلفی تعریف شده است که هر برنامه مدت زمان خاص خود را دارد. شما باید نوع برنامه را با میزان کثیفی لباس ها تنظیم نمایید.

4-   اگر ماشین لباسشویی شما قابلیت تنظیم دما را دارد، متناسب با نوع لباس و میزان کثیفی، باید دما را تنظیم کنید.

عیب دوم:

ماشین لباسشویی در حین کار، لرزش دارد.

1-   ممکن است که محل قرار گرفتن ماشین لباسشویی، تراز نباشد لذا در درجه اول از این بابت مطمئن شوید.

2-   پس از آن، حجم لباس ها را کنترل کنید. کم یا زیاد بودن حجم لباس ها داخل ماشین لباسشویی، در هر دو حالت موجب لرزش زیاد وسیله در حین کار می گردد.

3-   در زمان شستن لباس ها، اندازه لباس ها رعایت نشده است. توجه داشته باشید که لباس های بزرگ همانند ملحفه، پارچه و… با هم و لباس های کوچک هم با هم شسته شوند.

4-   احتمال دیگر این است که پمپ آب خراب شده است که در این صورت تعمیرکار ماشین لباسشویی باید پمپ را تعویض نماید.

5-   پاره شدن بلبرینگ و تمسه نیز منجر به لرزش ماشین لباسشویی در حین کار و در حین آبکشی می گردد.

6-   پیچ های ایمنی ماشین لباسشویی را کنترل کنید شاید شل شده اند.

توجه داشته باشید که هر نوع لرزش، نشان دهنده لزوم تعمیر ماشین لباسشویی نیست، گاها ما در استفاده از آن اشتباه کرده ایم و گاها هم برخی ماشین ها در همان ابتدای کار کمی لرزش دارند و سپس این لرزش قطع می گردد که این امر، طبیعی است.

مشکلات متداول در یخچال های ساید بای ساید

اگر شما یکی از افرادی هستید که در منزل خود، از یخچال ساید بای ساید استفاده می کنید لازم است برای این که به درستی بتوانید از آن استفاده نموده و طول عمر وسیله را طولانی تر کنید، نه تنها شیوه صحیح استفاده از این نوع یخچال ها را بدانید بلکه از مهمترین عیب هایی که ممکن است در آن رخ دهد اطلاع داشته باشید تا در صورت رخ دادن، بتوانید قبل از خسارت جدی تر، این عیوب را بر طرف نمایید. لذا ما لازم دانستیم که به تفصیل در این مورد بحث کنیم و مشکلات متداول یخچال های ساید بای ساید را که امکان دارد برای هر برند از این یخچال ها پیش بیاید، توضیح دهیم.

مشکل اول:

یخچال ساید بای ساید روشن نمی شود.

گاها ممکن است شما با این مشکل روبرو شده باشید که علی رغم این که یخچال شما به برق وصل است ولی متاسفانه روشن نمی شود. این مشکل می تواند چند دلیل داشته باشد:

1-   ابتدا قسمت اتصال دو شاخه به پریز برق را کنترل کنید و مطمئن شوید که هم برق داخل پریز وجود دارد و هم دو شاخه سالم است و جریان برق را از خود عبور می دهد.

2-   ممکن است مشاهده کنید که لامپ داخل یخچال ساید بای ساید ورشن نمی شود لذا در این حالت حتما فیوز یخچال را چک کنید که سالم است یا خیر.

3-   نکته بسیار مهم این است که یخچال های ساید بای ساید، در قسمت صفحه نمایشگر، حالت نمایشگاهی دارند به این معنا که در زمانی یخچال در نمایشگاه است، فروشنده به حالت دمو یا نمایشگاهی قرار می دهد تا یخچال روشن نشود ولی مشتری به خوبی بتواند داخل آن را مشاهده کند و زیبایی خود را نشان دهد لذا توجه داشته باشید که در حین تمیز کردن یخچال ساید بای ساید، ممکن است اشتباها دستتان بر روی صفحه نمایشگر خورده و این گزینه فعال شده باشد.

مشکل دوم:

یخچال ساید بای ساید، یخ تولید نمی کند.

1-   ابتدا به سراغ تنظیمات یخ ساز بروید. هر برند از یخچال ساید بای ساید روش متفاوتی برای فعال کردن یخ ساز خود دارد لذا به سراغ دفترچه راهنما رفته و این تنظیمات را کنترل نمایید و مطمئن شوید که از این نظر مشکلی وجود ندارد.

2-   در هر یخچال ساید بای ساید، یک شیر آب به قسمت یخ ساز متصل می شود که آب را به این قسمت هدایت می کند. توجه داشته باشید که این شلنگ سالم بوده و آبرسانی به این قسمت انجام می شود.

3-   امکان دارد که در قسمت خروجی یخ، قطعه یخی گیر کرده باشد لذا کنترل کنید که خروجی، خالی است.

4-   توجه داشته باشید که اگر حالت قفل در صفحه نمایشگر یخچال ساید بای ساید فعال شده باشد، یخ ساز کار نخواهد کرد.

نحوه رسوب زدایی و جرم گیری ماشین ظرفشویی

همان گونه که همه ما می دانیم، آب شهری دارای املاحی است که میزان املاح در مناطق مختلف ایران با هم متفاوت است ولی آن چه که مشخص است این است که نمی توان از تاثیر این املاح بر روی کیفیت ماشین ظرفشویی چشم پوشی نمود. در هر بار که ماشین ظرفشویی شروع به شستن ظروف می کند، با ورود آب به محفظه داخلی، املاح در منافذ و درزهای ماشین ظرفشویی ته نشین می شود و در نتیجه به مرور زمان، با تجمع میزان املاح، این منافذ مسدود می شوند در نتیجه نه تنها ورود و پاشش آب دچار اختلال می گردد بلکه خروج آب از ماشین هم مشکل می شود و همه این عوامل دست به دست هم می دهند تا کارایی ماشین ظرفشویی، پایین بیاید. برای جلوگیری از این مشکل، باید هر از گاهی، اقدام به رسوب زدایی محفظه داخلی ماشین ظرفشویی نمود. برای این منظور باید به روش زیر عمل نمود:

1-   در ابتدا اگر قطعات داخلی ماشین ظرفشویی را خارج نموده اید، همه را به سر جای خود بازگردانید تا در زمان رسوب زدایی، اگر بر روی این قسمت ها نیز املاح وجود دارد، رسوب زدایی آن ها نیز صورت گیرد.

2-   در داخل محفظه ای که مخصوص وجود ماده شوینده است، دو لیوان سرکه بریزید. سرکه خاصیت رسوب زدایی دارد و همیشه زمانی که در هر محلی رسوبی دیده شود، بهترین راه حل همان سرکه است.

3-   حال بدون این که ظرفی داخل ماشین ظرفشویی بگذارید، برنامه شست و شو را فعال کنید تا آب با سرکه مخلوط شده و سرکه را در تمام قسمت های ماشین ظرفشویی بچرخاند. این محلول باید به داخل روزنه ها و درزها برود. اما مطلب مهم این است که شما نباید برنامه شست و شو را به مدت طولانی قرار دهید زیرا قرار است که صرفا رسوب زدایی در آن صورت گیرد بنابراین کمترین زمان ممکن را برای این منظور تنظیم کنید.

4-   پس از اتمام کار، محیط داخلی ماشین ظرفشویی را با یک دستمال تمیز خشک نموده و درب آن را چند دقیقه باز بگذارید تا خشک شود.

نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی

از انجایی که در محفظه داخلی به خصوص در محل خروج آب، امکان تشکیل جرم وجود دارد، لذا برای جرم گیری نیز باید به این صورت عمل نمود که  ابتدا کمی جوش شیرین و آب را با هم مخلوط نموده و بر روی جرم بریزید و سپس با برسی همانند مسواک بر روی جرم ها بکشید پس از آن کمی سرکه روی جرم ها اضافه نموده و عمل برس کشیدن را تکرار کنید. در نهایت با یک پارچه تمیز، محل مورد نظر را تمیز کنید.

 

راه های جلوگیری از بو گرفتن یخچال

یکی از مهمترین مشکلاتی که برای هر خانم خانه دار پیش می آید این است که فضای داخلی یخچال به دلیل نگهداری از انواع مواد غذایی، بو گیر می شود و همین امر باعث می شود که هر ماده غذایی که داخل یخچال قرار می گیرد، بو یخچال را به خود گرفته و طعم آن عوض شود. به همین دلیل قبل از بو گیر شدن یخچال، باید اقداماتی انجام داد تا این مشکل رخ ندهد:

1-   هر 3-2 ماه یکبار، یخچال خود را تمیز کنید تا بو گیر نشود. برای این کار در هر سری، فضای داخلی یخچال با آب و جوش شیرین پاک کنید تا هم به خوبی تمیز شود و هم جوش شیرین خاصیت بو گیری دارد و بوی نامطبوع داخل یخچال را حذف می کند. توجه داشته باشید که اگر بر روی قفسه ها و داخل یخچال، لکه ای از مواد غذایی وجود دارد، سریعا همان موقع پاک کنید تا ماندگار نشود در غیر این صورت در زمان تمیز کردن یخچال، این لکه ها به سختی بر طرف می شوند.

2-   در داخل یخچال خود از خوشبو کننده های موجود در بازار استفاده کنید که این خوشبو کننده ها رایحه های مختلفی دارند و بهتر است از انواعی استفاده کنید که رایحه ملایم دارد تا زمان باز کردن درب یخچال، بوی تند آن شما را اذیت نکند. البته برای عطر بخشیدن به فضای داخلی یخچال می توانید از موادی همانند عصاره لیمو، کمی وانیل و… استفاده کنید که این مواد را داخل ظرف کوچک در باز ریخته و در قفسه ها بگذارید و هر چند هفته یکبار آن ها را عوض کنید.

3-   از موادی استفاده کنید که جاذب بو هستند برای مثال کمی جوش شیرین را داخل ظرف کوچک در باز ریخته و یک زغال روی آن قرار دهید این مخلوط بوی مواد غذایی را داخل یخچال به خود جذب می کند. هر چند وقت یکبار هم جوش شیرین و هم زغال باید عوض شوند.

4-   میوه جات و سبزیجات بوی زیادی دارند لذا برای کم کردن بوی آن ها در فضای یخچال، بهتر است که یک پاکت کاغذی قهوه ای را مچاله نموده و کنار میوه جات و سبزیجات قرار دهید. این کاغذ بوی این مواد را تا حدودی به خود جذب می کند.

5-   هر هفته یخچال خود را وارسی نمایید تا اگر مواد غذایی در حال خراب شدن وجود دارند، آن ها جدا نموده و از بو گرفتن یخچال جلوگیری کنید.

عیب یابی ماشین ظرفشویی

همان گونه که احتمال خرابی تمام وسایل برقی وجود دارد، این مشکل ممکن است که برای ماشین ظرفشویی نیز پیش بیاید. در زمانی خرابی و نیاز به تعمیر ماشین ظرفشویی، در اولین اقدام شما باید عیب یابی نموده و دلایل آن را به نوبت بررسی کنید تا در صورت امکان، بتوانید خودتان عیب پیش آمده را رفع کنید ولی اگر نیاز به تعمیرکار ماشین ظرفشویی شد، باید بتوانید در زمان تماس با وی، علائم را برای او به درستی بیان کنید تا بتواند به خوبی عیب و دلیل بروز را تشخیص داده و نهایتا تعمیر اساسی برای آن انجام دهد. برای این منظور ما تصمیم داریم که در چند مقاله به بررسی عیوب پیش آمده برای ماشین ظرفشویی بپردازیم.

عیب اول:

ماشین ظرفشویی عمل شست و شو را به خوبی انجام نمی دهد.

1-   اگر شما رسوب بر روی ظروف مشاهده می کنید، یعنی میزان نمک در ماشین ظرفشویی کم بوده است لذا باید میزان نمک را کنترل نمود.

2-   اگر ظروف شما کدر هستند، جلا دهنده مناسب نبوده و یا مقدار آن کافی نبوده است.

3-   ممکن است که فیلتر ماشین ظرفشویی پر و یا معیوب باشد لذا این قسمت باید کنترل شود.

4-   جاپودری را کنترل کنید احتمال دارد که خراب باشد و در نتیجه یا درب آن باز نشود و یا این که پودر به خوبی حل نشود در این صورت باید این قطعه تعویض گردد.

5-   به نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی دقت کنید. اگر تنها برخی از ظروف تمیز شسته نشده اند، حتما درست ظروف را در ماشین ظرفشویی نچیده اید.

6-   اگر ماده شوینده شما استاندارد و مناسب نباشد حتما این مشکل تمیز نشستن ظروف پیش خواهد آمد.

7-   درجه حرارت باید متناسب با کثیفی ظروف تنظیم گردد تا شست و شو به خوبی صورت گیرد.

8-   برنامه شست و شو باید متناسب با درجه کثیفی آن ها انتخاب شود تا تمیز شسته شوند.

9-   ارتفاع شلنگ تخلیه را چک کنید اگر پایین تر از حد استاندارد باشد نمی تواند عمل تخلیه را به خوبی انجام دهد در نتیجه باقی مانده های غذا و کف همچنان روی ظروف باقی خواهد ماند.

10- لوله های آب پاش را بررسی کنید که منافذ آن گرفته نباشد و یا این که به ظروف گیر نکرده باشد در این دو حالت آب به خوبی به ظرف ها پاشیده نشده و ظروف به خوبی آبکشی نمی شوند.

11- پمپ تخلیه را کنترل کنید در صورت معیوب بودن باید تعویض و یا تعمیر گردد.

 

چگونه یخچال یا فریزر خود را تمیز کنیم

یکی از مهمترین مراحل نگهداری از یخچال و فریزر، تمیز کردن به موقع آن ها است. در این امر نباید افراط و تفریط نمود برخی افراد در سال تنها یک یا دو بار اقدام به تمیز کردن یخچال و فریزر می کنند و برخی دیگر حتی هفته ای یکبار این عمل را انجام دهند. باید توجه داشت که همان گونه که دیر تمیز کردن منجر به فشار زیاد به یخچال و فریزر می گردد، نظافت زود به زود هم همین آسیب را وارد می کند. پس شما باید وقتی که یخچالتان واقعا کثیف است یا برفک دارد، آن را از برق کشیده و تمیز کنید. حال سوال مهم این است که در تمیز کردن، چگونه باید عمل نمود:

1-   ابتدا دو شاخه برق یخچال و فریزر را از پریز جدا نموده و درب آن را باز بگذارید.

2-   حال باید شروع به تخلیه فضای داخلی نمایید. تمام مواد غذایی را در یک محل مناسب قرار دهید و مواد خراب شده را دور بیاندازید. توصیه می کنیم که یخچال و فریزر را با هم تمیز نکنید تا بتوانید مواد که در جایخی یخچال قرار دارد را داخل فریزر قرار دهید تا یخ آن ها ذوب نشود و یخچال مجبور به مصرف دوباره انرژی برای منجمد کردن آن نباشد.

3-   تمام قفسه ها و کشوها را خارج نموده و با آب و مایع ظرفشویی بشویید توجه داشته باشید که بر روی قفسه های شیشه ای به هیچ عنوان آب داغ نریزید زیرا این قفسه ها سرد بوده و آب داغ به آن ها شوک وارد می کند لذا احتمال شکستن وجود دارد.

4-    اجازه دهید برفک و یخ یخچال و فریزر ذوب شود و سپس اقدام به تمیز کردن مایید. لازم به ذکر است که اهمیت فاصله یخچال تا زمین در این قسمت آشکار می شود که آب ناشی از ذوب شدن برفک ها زیر یخچال رفته و اگر یخچال یا فریزر روی زمین باشد، بدنه زنگ خواهد زد به همین دلیل در زمان تعمیر یخچال از نظر بدنه، تعمیرکار یخچال توصیه می کند که یک پایه برای یخچال خریداری کنید تا این مشکل مجددا پیش نیاید.

5-   فضای داخلی یخچال را با اسفنج و دستمال مناسب تمیز کنید. براساس تجربیات نشان داده است که بهترین محلول برای پاک کردن داخل یخچال و فریزر، محلول آب و جوش شیرین است زیاد نه تنها عمل تمیز کردن را انجام می دهد بلکه اگر فضای داخلی بو گرفته باشد، این بو را رفع می کند.

6-   قبل از گذاشتن قفسه ها و کشوها، ابتدا فضای داخلی یخچال و فریزر و تمام کشوها و قفسه ها را خشک کنید.

7-   بدنه بیرونی یخچال و فریزر و به ویژه نوار لاستیکی آهنربایی را تمیز کنید.

8-   مواد غذایی، میوه ها سبزیجات و تمام مواد دیگر را در سر جای خود قرار دهید.

9-   در نهایت پس از این که کار شما با یخچال و فریزر تمام شد، دو شاخه را به برق وصل کنید.