چگونه المنت گرمایی شعله اجاق گاز برقی را بررسی کنیم؟

چگونه المنت گرمایی شعله اجاق گاز برقی را بررسی کنیم؟

چگونه المنت گرمایی شعله اجاق گاز برقی را بررسی کنیم؟ المنت گرمایی شعله اجاق گاز، کوئلی با پوشش فلزی در یک عایق است. جریان الکتریکی از طریق المنت حرکت می‌کند. مقاومت در برابر عبور جریان الکتریکی موجب گرم شدن المنت می‌شود. دمای دقیق را نمی‌توان برای شعله تنظیم کرد، در عوض شعله به صورت پیوسته با کنترل روشن و خاموش می‌شود تا به دمای متوسط برسد. زمانی که شعله بر روی دمای کم تنظیم می‌شود، المنت بیشتر روشن و خاموش می‌شود. برای دماهای بالاتر، المنت گرمایی با سیکل‌های کمتر روشن و خاموش انرژی جذب می‌کند. برخی از مشعل‌ها دو المنت دارند، که المنت دوم تنها برای تنظیمات حرارت زیاد استفاده می‌شود.

هشدار: لطفاً پیش از تست یا تعمیر، اصول ایمنی را مطالعه کرده و اجرا نمایید.

پیش از تست المنت گرمایی، اجاق گاز را از برق بکشید یا جریان برق را از جعبه فیوز یا پنل مدارشکن قطع کنید تا از خطر برق گرفتگی در امان باشید.

زمانی که شعله اصلاً گرم نمی‌کند، یا تنها تا میزانی کمتر از دمای مورد انتظار گرم می‌کند، این مشکل احتمالاً در خصوص المنت گرمایی، سوئیچ کنترل دما یا سیم پیچی است. اگر تنها در بالاترین دما گرم می‌کند، مشکل از کنترل یا اتصال الکتریکی است و نه شعله. اگر شعله تنها به صورت متناوب کار می‌کند، مشکل احتمالاً در خصوص سیم پیچی یا کانکتورها است. برای تست المنت گرمایی، از مراحل زیر پیروی کنید.

در ابتدا، المنت گرمایی را از بخش فوقانی اجاق جدا کنید. در بیشتر موارد، این کار با بالا بردن شعله در بخش روبرویی ترمینال‌ها (بخشی از شعله که در بخش فوقانی ناپدید می‌شود) انجام می‌شود. حلقه تزئینی را جدا کنید.

سبک اتصال را بررسی کنید. اگر المنت شعله تیغه‌های مشهودی دارد که با بلوک پریز فیت شده است. بلوک را با یک دست فشار فشار دهید و المنت گرمایی را با دست دیگر خود بکشید. اگر بلوک ترمینال المنت محکم مهار کرده است، جای بلوک باید برداشته شود و وایرها جدا شوند. بخش فلزی را جدا کرده و پیچ هایی را باز کنید که بلوک پریز را محکم کرده اند و المنت را جدا کنید.

چگونه المنت گرمایی شعله اجاق گاز برقی را بررسی کنیم؟ المنت گرمایی را بررسی کنید. اگر حباب، تاب خوردگی یا صدمه ای به پوسته عایق مشاهده کردید، شعله باید جایگزین شود. اگر ترمینال‌ها کثیف یا فاسد شده هستند، این کار ممکن است موجب کنترل دمای ضعیف، مشکلات عدم گرم کردن متناوب یا کامل می‌شود. ترمینال‌ها را با پشم فولادی یا سمباده ریز تمیز کنید تا رسانایی خوب را مجدداً بدست آورد.

مقاومت المنت گرمایی را با استفاده از یک مولتی متر بررسی کنید. تنظیمات مولتی متر را روی X1 تنظیم کنید و یک میله را به هر ترمینال متصل کنید. در حالت نرمال عقربه معمولاً بین 20 و 120 اوهم را نشان می‌دهد. خوانش مولتی متر بر اساس نظر تولید کننده و حالت آن متفاوت است. اگر عقربه مقاومت بی نهایت یا سمت دیگر مقیاس یعنی مقاومت صفر را نشان می‌دهد، آنگاه این المنت صدمه دیده و باید تعویض شود. اگر مقاومت اندازه گیری شده به طور معناداری با گستره مورد انتظار متفاوت است، المنت احتمالاً خراب است اما در صورت امکان با استفاده از دفترچه راهنمای تولید کننده، مقدار مقاومت واقعی را مشخص کنید.

برای تست المنت اتصال به زمین یا دارای اتصالی، یک میله را به سطح شعله و میله دیگر را به هر ترمینال وصل کنید. اگر در هر بار اتصالی را مشاهده کردید، المنت گرمایی ناقص است و باید تعویض شود.

چگونه المنت گرمایی شعله اجاق گاز برقی را بررسی کنیم؟

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 5 =